Uwaga na oszustów! - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów!

Data publikacji 10.12.2015

Przestępcy oszukujący seniorów metodą na wnuczka ciągle działają. Wczoraj ofiarą padła mieszkanka Bielska Podlaskiego. Kobieta straciła ponad 20 tysięcy złotych oraz 2500 USD. Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i czujność!

Wczoraj w godzinach popołudniowych do Komendy Miejskiej Policji przyszła kobieta i zawiadomiła, że padła ofiarą oszustów. Całe zdarzenie miało miejsce przed południem. Z relacji 76-latki wynikało, że na jej telefon stacjonarny zadzwonił  podający się za funkcjonariusza Policji, który powiadomił ją o wypadku córki. Mężczyzna w słuchawce powiedział także, że można sprawę załatwić polubownie. Do tego konieczna była wpłata na rzecz poszkodowanego w tym rzekomym wypadku kwota 125 tysięcy złotych. Kobieta uwierzyła dzwoniącemu. Dalej postępowała zgodnie z jego instrukcją. Przekazała swój numer komórkowy telefonu, i od tej pory oszust kontaktował się z seniorką właśnie na ten numer. Polecił kobiecie by udała się do placówki banku i wypłaciła pieniądze. Tak też uczyniła. 76-latka wypłaciła 20 tysięcy złotych oraz 2500 USD, które następnie przekazała mężczyźnie umówionemu przez rozmówcę. Na tym się jednak nie skończyło. Zgodnie z instrukcją przekazywaną przez telefon seniorka wsiadła do zamówionej przez rozmówcę taksówki i pojechała do Białegostoku, gdzie wypłaciła kolejne pieniądze. Na szczęście tym razem kobieta się opamiętała. Doszła do wniosku, że padła ofiarą oszustów i tych pobranych pieniędzy nie przekazała przestępcom a o wszystkim zawiadomiła Policję.

Policjanci po raz kolejny przypominają! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich. Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, by w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach. Nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.

Ponadto policjanci apelują do personelu banków i różnego rodzaju instytucji finansowych o zwracanie uwagi na starsze osoby, które proszą o pilny kredyt bądź pożyczkę. To mogą być potencjalne ofiary oszustów, które odpowiednio zmanipulowane przez przestępców zaciągają kredyty i przekazują pieniądze dla pośredników rzekomych krewnych. Czasem jedno pytanie o cel takiego kredytu obudzi czujność seniora i sprawi, że nie przekaże on pieniędzy oszustowi.

źródło – KMP w Białymstoku

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl