Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolskie Obchody Numeru Alarmowego 112 w Białymstoku

Data publikacji 12.02.2016

Podlascy policjanci wzięli udział w ogólnopolskich obchodach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji Podlaski Urząd Wojewódzki zorganizował obchody z prezentacją sprzętu ratowniczego przed budynkiem PUW i prezentacją kładu do działań operacyjnych PSP w holu budynku. Podczas gali rozstrzygnięty został konkurs pn. "Co to jest 112?"

Gwarancja dodzwonienia się na numer 112, skrócenie średniego czasu oczekiwania na połączenie z operatorem do 12 sekund oraz zatrzymywanie zgłoszeń pomyłkowych lub fałszywych - to główne zalety funkcjonowania Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Największym sukcesem wprowadzenia nowego systemu powiadamiania ratunkowego jest skrócenie średniego czasu oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia od wzywającego pomocy do 12 sekund. Centra Powiadamiania Ratunkowego w całej Polsce pełnią również ważną rolę selekcji połączeń zbędnych, pomyłkowych i fałszywych. W 2015 roku było ponad pół miliona wywołań na numer alarmowy 112 z czego obsłużeniu przez CPR podlegało ponad 350 tys. (reszta to połączenia anulowane na poziomie odsłuchiwania zapowiedzi). Z tych 350 tys. zgłoszeń ponad 250 tys. to zgłoszenia fałszywe, zaś ok 100 tys. były to wywołania przekazane służbom, celem udzielania właściwe pomocy. Przyjęto 125 połączeń do obsługi z terenu Polski (obszaru działania innego CPR). Najwięcej zgłoszeń adresowanych było do Policji (prawie 50 tys.) następnie do ratownictwa medycznego (prawie 40 tys.) do innych służb np.: straż miejska, pogotowie energetyczne (prawie 6 tys.) i do PSP (prawie 5 tys.).  Operatorzy średnio dziennie przyjmowali 1000 wywołań na numer alarmowy 112. Bywa, że funkcja "SOS" w telefonie, służąca do wzywania pomocy jest traktowana jak pomoc techniczna - szczególnie przy zablokowaniu karty SIM. Często niestety zdarzają się sytuacje zamawiania pizzy lub taksówek. Warto pamiętać, że telefon komórkowy bez karty SIM również wykona połączenie 112 (rodzice często o tym zapominają, dając takie telefony dzieciom do zabawy).

Centra Powiadamiania Ratunkowego w Polsce mają za zadanie obsługę zgłoszeń alarmowych, czyli odebranie połączenia, zakwalifikowanie go i przekazanie do odpowiedniej służby, która będzie mogła udzielić pomocy. Podstawowym celem systemu jest, aby zgłoszenie od osoby potrzebującej pomocy zostało możliwie szybko przekierowane do właściwej służby ratunkowej. Docelowo CPR-y będą także przyjmować zgłoszenia z telefonów 997, 998 i 999.

11 lutego Komisja Europejska wspólnie z Parlamentem Europejskim obchodziła Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W Białymstoku, obchody te zorganizowano w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem: Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego oraz przedstawicieli Kuratorium, Policji, Państwowej Straż Pożarnej, a także  Służby Więziennej. W spotkaniu udział wzięły dzieci wyróżnione i nagrodzone w konkursie pn. "Co to jest 112?". To one były też głównym adresatem spotu i zwycięskiego blogu promującego numer 112 i pomoc osobom poszkodowanym.

W ramach imprezy policjanci przygotowali szereg ekspozycji przedstawiających ich codzienną służbę. Swoją wiedzą z najmłodszymi uczestnikami ogólnopolskich obchodów numeru 112 - dzieliły się policjantki i policjanci z podlaskiej Policji.

 

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

 

Powrót na górę strony