Bezpieczny pieszy: zatrzymaj się, rozejrzyj się, przechodź! - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny pieszy: zatrzymaj się, rozejrzyj się, przechodź!

Data publikacji 23.06.2016

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Łomży, od wczesnych godzin porannych prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Patrole Policji można spotkać między innymi w pobliżu szkół na terenie miasta. Mundurowi apelują do niechronionych uczestników ruchu drogowego o ostrożność na drodze i rozdają tematyczne ulotki.

Łomżyńscy policjanci od wczesnych godzin porannych prowadzą dziś działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego. Tuż przed końcem roku szkolnego, patrolują ulice w pobliżu szkół zwracając szczególną uwagę na niezgodne z prawem zachowania pieszych. Sprawdzają też jak zachowują się kierowcy przy przyjściach dla pieszych. Funkcjonariusze podkreślają, że podstawą bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jest przechodzenie przez jezdnię według trzech podstawowych zasad: zatrzymania się przed jezdnią, upewnienia się co do możliwości wejścia na jezdnię i dopiero po wykonaniu tych czynności - przechodzenia przez jezdnię. Apelując o ostrożność i rozwagę wobec pieszych, przypominają kierowcom, że wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejściach dla pieszych, czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu - mogą zakończyć się poważnym w skutkach wypadkiem drogowym.

Funkcjonariusze apelują też o noszenie elementów odblaskowych. Ustawa prawo o ruchu drogowym, nałożyła na pieszych poruszających się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Dbając o bezpieczeństwo pieszych, mundurowi zachęcają do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Policjanci podkreślają, że każdy kierowca jadąc po zmroku w rejonie przejścia dla pieszych, jest w stanie dużo szybciej i z większej odległości zauważyć pieszego z elementem odblaskowym umieszczonym na torebce, kurtce czy spodniach, niż pieszego w ciemnym ubraniu. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo osoby pieszej.

źródło – oficer prasowy KMP w Łomży

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Ładowanie odtwarzacza...