Złodziej zatrzymany – rower odzyskany - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Złodziej zatrzymany – rower odzyskany

Data publikacji 02.09.2016

Policjanci z łomżyńskiej „patrolówki” zatrzymali mężczyznę, który chwilę wcześniej ukradł pozostawiony przy sklepie rower. 25-latek usłyszał zarzut kradzieży. Teraz będzie odpowiadał przed sądem. Łomżyńscy policjanci apelują do rowerzystów, aby nie pozostawiali swoich jednośladów bez zabezpieczenia. Taki rower staje się łatwym łupem złodziei.

W ubiegłą środę, późnym popołudniem dyżurny łomżyńskiej komendy został poinformowany o kradzieży roweru, spod jednego ze sklepów w Łomży. Na miejsce natychmiast został wysłany patrol Policji. Funkcjonariusze ustalili, że sprawca odjechał pozostawionym bez zabezpieczenia jednośladem o wartości około 600 zł. Natychmiast też mundurowi rozpoczęli poszukiwania złodzieja. Chwilę później zauważyli rowerzystę, który wyglądem przypominał opisanego w zgłoszeniu mężczyznę mogącego mieć związek ze zdarzeniem. Młody człowiek na widok zbliżającego się radiowozu zaczął uciekać, po czym porzucił rower na jezdni, wbiegł do stojącej obok kamienicy i aby uniknąć zatrzymania, schował się w jednym z mieszkań. Funkcjonariusze ruszyli za nim i szybko odnaleźli podejrzanego o kradzież 25-latka. Ten zasłaniał się jeszcze trzymanym w rękach fotelem, jednak i ta próba uniknięcia odpowiedzialności za zachowanie niezgodne z prawem się nie powiodła. Mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany. Noc spędził w policyjnym areszcie. Wczoraj usłyszał zarzut. Za kradzież grozi kara nawet  do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak zabezpieczyć rower?

Najczęściej łupem złodziei padają niezabezpieczone jednoślady, bądź te przypięte słabymi zapięciami. Przestępca widząc dwa rowery, z których jeden zabezpieczony jest cienką linką, a drugi zabezpieczeniem trudnym do pokonania, za cel wybierze z pewnością - ten pierwszy. Nie ułatwiajmy więc złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w solidne zabezpieczenia, trudne do usunięcia w krótkim czasie. Przy ich zakupie należy pamiętać, że nie zawsze grubość linki mówi nam o jej solidności. Najczęściej to sama osłona linki z tworzywa sztucznego powoduje złudzenie jej grubości, a umieszczona w środku metalowa linka jest na tyle cienka, że szybko podda się nożycom. W związku z tym wybierajmy tylko te - sprawdzone. Nawet, jeżeli nie są najtańsze, to ich zakup jest i bardziej opłacalny niż zakup nowego.

Czy rower jest bezpieczny w piwnicy?

Nawet zabezpieczenie roweru poprzez samo wstawienie go do piwnicy nie daje gwarancji, że nie padnie on łupem złodzieja. Piwnica to miejsce, gdzie w nocy rzadko ktoś zagląda, a drewniane drzwi, słabe zawiasy i niewielka kłódka nie stanowią żadnej przeszkody. Z reguły ma on dużo czasu, dlatego koniecznie pozostawiając tam rower lub w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym, zadbajmy o niego i przypnijmy go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany. Im większa liczba zabezpieczeń do pokonania, tym dłuższy czas potrzebny sprawcy na dokonanie kradzieży i większe szanse, że ktoś usłyszy odgłosy piłowanych czy też rozcinanych zabezpieczeń.

Gdzie zostawić rower w mieście?

Jednoślad najlepiej pozostawić w miejscu, gdzie chodzi dużo ludzi, nie zapominając przy tym o zastosowaniu solidnych zabezpieczeń. Dobre miejsca to centrum, okolice budynków użyteczności publicznej oraz teren, gdzie umieszczone są kamery monitoringu wizyjnego. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że operator monitoringu zauważy próbę kradzieży i na miejsce natychmiast zostanie skierowany patrol Policji. Natomiast pozostawienie naszego mienia w ciemnym zaułku daje złodziejowi więcej  czasu i możliwości na działanie niezgodne z prawem, nawet wtedy, gdy rower jest solidnie przypięty.

Jak przypiąć rower?

Przede wszystkim nie za samo koło, gdyż jego zdjęcie zajmuje tylko kilka - kilkanaście sekund. Najlepiej przypiąć rower jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Ponadto pamiętajmy, że na nic się zda solidne zabezpieczenie, jeżeli przypniemy swój pojazd do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach, bez trudu dają się wyjąć z podłoża, czy ściany budynku. Elementy, do których przypinamy rower muszą być solidne i trwale przymocowane. Uważajmy także na przypinanie roweru do niskich słupków, na których zamontowane są np. znaki drogowe. Tarczę takiego znaku można szybko odkręcić i zdjąć, a rower wraz z zabezpieczeniem zostanie również zdjęty górą. Pamiętajmy, że łupem  przestępców padają nie tylko rowery, ale także i ich osprzęt, jak na przykład: liczniki, pompki, czy zawieszone torby. Złodzieje nie gardzą nawet dobrymi siodełkami, czy kołami, które coraz częściej są montowane za pomocą szybkich zacisków, pozwalających je sprawnie zdemontować.

Policjanci zachęcają także do znakowania rowerów.

GDY CHCEMY OZNAKOWAĆ ROWER – WAŻNE:

- przyjedźmy rowerem;

- musimy mieć przy sobie dowód osobisty;

- jeżeli chcemy, by nasze niepełnoletnie dziecko miało oznakowany rower - policjanci zapraszają Was razem;

- musimy mieć przy sobie także dokumenty potwierdzające zakup jednośladu. 

W Komendzie Miejskiej Policji w Łomży znakowanie rowerów wykonywane jest przez dzielnicowych i odbywa się w budynku przy ulicy Partyzantów 48B.

źródło – oficer prasowy KMP w Łomży

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl