Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podlascy Policjanci rozpoczęli działania „Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 29.08.2017

Kontrole gimbusów czy prawidłowość oznakowania dróg w okolicy placówek oświatowych - to tylko niektóre z działań jakie podlascy policjanci każdego roku podejmują w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły”. Wszystko po to, by wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zapewnić młodym mieszkańcom naszego województwa bezpieczne pokonywanie codziennej trasy z domu do szkoły.

Wprawdzie trwają jeszcze wakacje, przed nami ostatnie dni letniego wypoczynku, ale podlascy policjanci już rozpoczęli działania zmierzające do zapewnienia najmłodszym mieszkańcom naszego województwa bezpiecznej drogi do szkoły. Funkcjonariusze, głównie z pionu ruchu drogowego, sprawdzają oznakowania przejść dla pieszych oraz przeglądają je w zakresie spełniania wymogów bezpieczeństwa. Kontrole te odbywają się z udziałem przedstawicieli władz samorządowych oraz zarządców dróg. Po stwierdzeniu nieprawidłowości mundurowi bezzwłocznie informują instytucje odpowiedzialne za ich usunięcie.

Funkcjonariusze kontrolują również szkolne gimbusy przewidziane do przewożenia dzieci i młodzieży do miejsc nauki. Podczas akcji mundurowi sprawdzą wszystkie gimbusy na terenie naszego województwa. W czasie takich kontroli funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na podstawowe elementy mające wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Policjanci skrupulatnie sprawdzają między innymi stan techniczny każdego gimbusa oraz jego wyposażenie, a także trzeźwość kierowcy. Podlascy policjanci informują również, że takie kontrole autobusów będą odbywać się systematycznie w trakcie trwania roku szkolnego.

W ubiegłym roku w ramach działań podlascy mundurowi sprawdzili blisko 500 autobusów przewożących dzieci i młodzież. Policjanci stwierdzili 21 usterki techniczne, w 3 przypadkach brak obowiązkowego wyposażenia, w 15 zatrzymali dowody rejestracyjne, 13 pojazdów nie dopuszczono do dalszej jazdy oraz 1 kierowca był nietrzeźwy. Ponadto - w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły/domu” patrole Policji na terenie Podlasia zweryfikowały prawidłowość oznakowania dróg w pobliżu ponad 760 szkół.

Wszystko te działania są realizowane po to, by wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, dzieci i młodzież mogły bezpiecznie pokonywać swoją codzienną trasę do szkoły i domu.

Zobacz również działania w innych podlaskich komendach Policji:

KPP w Wysokiem Mazowieckiem

KPP w Mońkach

KMP w SuwałkachKMP w Suwałkach