ZGUBIŁY SIĘ W LESIE – ZNALEŹLI JE POLICJANCI (VIDEO) - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

ZGUBIŁY SIĘ W LESIE – ZNALEŹLI JE POLICJANCI (VIDEO)

Data publikacji 13.09.2017

Dwie grzybiarki w wieku 56 i 57 lat straciły orientację i zgubiły się w lesie. Na szczęście kobiety miały ze sobą telefon komórkowy i zadzwoniły po pomoc. Odnaleźli je policjanci, którzy weszli w głąb lasu i po kilku kilometrach marszu, w terenie pozbawionym dróg i ścieżek – bezpiecznie je wyprowadzili.

Dyżurny łomżyńskiej Policji, wczoraj około godziny 15.00, otrzymał telefon od zaniepokojonej kobiety, która po dwugodzinnym grzybobraniu wraz ze swoją znajomą, straciła orientację i zgubiła się w lesie w okolicach Podgórza. Zaalarmowani funkcjonariusze z Wydziału Patrolowo–Interwencyjnego, natychmiast rozpoczęli akcję poszukiwawczą. Na szczęście, grzybiarki miały ze sobą telefon komórkowy, dlatego policjanci podczas rozmowy z nimi, wypytali o szczegóły całej wyprawy. Mundurowi poinstruowali również kobiety, na jakie punkty odniesienia powinny zwracać uwagę. Kiedy zagubione grzybiarki dotarły do jednego ze słupów energetycznych, policjanci poprosili, aby w tym rejonie oczekiwały na pomoc. Gęste zarośla, brak ścieżek i dróg dojazdowych uniemożliwiały jazdę radiowozem, dlatego też funkcjonariusze pieszo kontynuowali poszukiwania. Po kilku kilometrach marszu, przy wykorzystaniu oznakowania linii energetycznej, mundurowi odnaleźli zmoknięte i zmarznięte kobiety. Po upewnieniu się, że nie potrzebują one pomocy lekarskiej, wyprowadzili je bezpiecznie na skraj lasu i radiowozem przewieźli do miejsca, gdzie przekazali rodzinie.

Trwa okres grzybobrania podczas którego wiele osób zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i traci orientację w terenie.

Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię oraz radzą:

  • przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać;
  • określić kiedy zamierzamy wrócić;
  • do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób; kiedy jedna z nich się zgubi w lesie należy o tym fakcie powiadomić NAJBLIŻSZĄ jednostkę Policji, by rozpocząć akcję poszukiwawczą jak najszybciej;
  • należy zabrać ze sobą do lasu telefon komórkowy z naładowaną baterią;
  • kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy;
  • nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu oraz w złą pogodę.

(KMP w Łomży)

 

Ładowanie odtwarzacza...
Praca w Policji