„Odblaskowy eksperyment” na osiedlu Wygoda - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Odblaskowy eksperyment” na osiedlu Wygoda

Data publikacji 20.10.2017

Ciemna okolica, radiowóz z włączonymi światłami, a pomimo tego przed nim, w oddali, niewidoczni harcerze. Wszystko jednak się zmienia, gdy do swojej harcerskiej bluzy przypięli odblaski. Tak wyglądał przygotowany przez policjantów podlaskiej drogówki „Odblaskowy eksperyment”. Akcje profilaktyczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa pieszych odbywają się na terenie całego województwa podlaskiego, m.in. w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!", która została przygotowana przez Komendę Główną Policji wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną.

Okres jesienno – zimowy to czas kiedy pogarszają się znacznie warunki drogowe, często widoczność jest ograniczona i szybko zapada zmrok. Dlatego też podlascy policjanci w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, oprócz interweniowania w stosunku do łamiących prawo na drodze kierowców, ogromny nacisk kładą na widoczność pieszych na drodze. W związku z tym funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zorganizowali wczoraj wieczorem na osiedlu Wygoda specjalny „Odblaskowy eksperyment”. Mundurowi, korzystając z okazji zakończonego wieczornego nabożeństwa w Kościele p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, zaprosili parafian do udziału w tym przedsięwzięciu. W pierwszej kolejności policjanci przypomnieli zgromadzonym osobom najważniejsze kwestie związane z ich bezpieczeństwem na drodze, a potem pokazali w praktyce, jak ważne i skuteczne są elementy odblaskowe. Podczas eksperymentu, w ciemnej okolicy ustawiony został pojazd z włączonymi światłami, a przed nim w oddali znajdowała się grupa harcerzy, która jak się okazało, była niewidoczna pomimo włączonych świateł z samochodowych reflektorów. W prawdziwej sytuacji na drodze byłoby to bardzo niebezpieczne. Chwilę później wszystko się zmienia. Co do tego się przyczyniło? Harcerze umieszczają na swojej bluzie, odblask. Ta krótka pozorowana sytuacja pokazuje, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych są elementy odblaskowe. Bez względu na ich kolor, czy też wielkość jedno jest pewne – odblask znacznie poprawia widoczność pieszego na drodze. Po zakończeniu eksperymentu, każda z osób otrzymała od policjanta element odblaskowy do którego noszenia zachęcano również w mieście. Oczywiście, mundurowi przekazując odbiorcom akcji odblaski przypominali zabranym, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do ich noszenia w sposób widoczny dla kierujących. Policjanci również podkreślali, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawiać, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

Przedsięwzięcia profilaktyczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa pieszych odbywają się na terenie całego województwa podlaskiego, m.in. w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!", która została  przygotowana przez Komendę Główną Policji wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną.

Policjanci przypominają!

Kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 20 m, natomiast jasny ubiór sprawia, że ten dystans wzrasta ale zaledwie do około 50 m. Natomiast nawet niewielki, noszony prawidłowo na odzieży odblask sprawia, że osoba taka widoczna jest już nawet ze 150 m. Ta duża dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu i uniknięcie potrącenia.