POLICYJNI MISJONARZE Z GARNIZONU PODLASKIEGO GOTOWI DO WYJAZDU - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

POLICYJNI MISJONARZE Z GARNIZONU PODLASKIEGO GOTOWI DO WYJAZDU

Data publikacji 04.12.2018

Trzech policjantów podlaskiej Policji już jutro wyleci do Kosowa pełnić służbę w ramach XXIX rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie (EULEX).

Policjanci, którzy wyjadą do Kosowa to już XXIX. zmiana kontyngentu. Od roku 2000 do 2008 polscy funkcjonariusze służyli pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tej chwili organizację i administrację misji prowadzi Unia Europejska. Polacy powrócili też do swojej poprzedniej bazy w Kosowskiej Mitrovicy.

Państwa powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii cały czas borykają się z konfliktami etnicznymi. Prowincja Kosowo, na terenie której stacjonuje polska Jednostka Specjalna Policji, w lutym 2008 roku ogłosiła jednostronnie niepodległość. Faktu tego w dalszym ciągu nie uznaje Serbia, dla której Kosowo jest integralną częścią serbskiego państwa.

Podlascy mundurowi będą pełnić służbę w Kosowie przez kolejnych 6 miesięcy. Głównymi zadaniami policjantów będzie: pomoc organom odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Kosowa, ochrona obiektów użyteczności publicznej, przejść granicznych, konwoje zlecone przez władze misji, a także specjalne funkcje policyjne.