Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę autokaru

Data publikacji 20.01.2020

Hajnowscy policjanci zatrzymali w Suchowolcach nietrzeźwego kierowcę autokaru, którym jechały 4 osoby. Autobus relacji Bielsk Podlaski - Kleszczele kursował jako pojazd zastępczy, zamiast pociągu. Teraz skrajnie nieodpowiedzialny 66-latek odpowie przed sądem.

Wczoraj, przed 19.00 policjanci z Hajnówki dostali informację z której wynikało, że kierowca autobusu kursującego w komunikacji zastępczej pomiędzy Bielskiem Podlaskim a Kleszczelami może znajdować sie pod wpływem alkoholu. Dbający o bezpieczeństwo kierowców mundurowi w Suchowolcach zauważyli nadjeżdżający autokar. Pomiar prędkości wskazał, że kierowca jedzie w terenie zabudowanym o 20 kilometrów za szybko. W chwili kontroli drogowej, w autokarze były 4 osoby. Policjanci poddali kierowcę badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że 66-latek ma w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Mundurowi zatrzymali nietrzeźwemu kierowcy prawo jazdy, natomiast prowadzenie autokaru przejął inny, trzeźwy kierowca.

Pojęcie stanu nietrzeźwości i stanu wskazującego na spożycie alkoholu w polskim prawie karnym:

Definicje stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość,
  • zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan po użyciu alkoholu, w którym:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,
  • obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza.

Prowadzenie pojazdu w tym stanie stanowi wykroczenie z art. 86 § 2 albo 87 § 1 Kodeksu wykroczeń.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA JAZDĘ „NA GAZIE”.

Nawet jeśli sądzisz, że ten problem cię nie dotyczy – warto oprócz skutków zdarzeń drogowych z udziałem pijanych kierowców, znać rygory odpowiedzialności karnej za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości.

STAN PO UŻYCIU ALKOHOLU

Podstawę odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu stanowi art. 87 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.

§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.

STAN NIETRZEŹWOŚCI

Podstawę odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości stanowi art. 178a kodeksu karnego:

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Powrót na górę strony