Akcja pn. "Zostań Dzielnicowym Frankiem" - Bezpieczne wakacje - Policja Podlaska

Bezpieczne wakacje

Akcja pn. "Zostań Dzielnicowym Frankiem"

Sprawa nr E.502.2.2017.Rewir Dzielnicowych

Jestem aspirant Franek – policjant pierwszego kontaktu. Pracuję od 10 lat jako dzielnicowy w Posterunku Policji w Białymstoku i zajmuję się wyjaśnianiem zawikłanych spraw. Do mojego Posterunku Policji przychodzą osoby,
z przeróżnymi sprawami, poważnymi i błahymi. Zbieranie informacji, rozmowy z mieszkańcami, bystre oko – to moja codzienność w pracy. Jako Dzielnicowy „służę, pomagam, lubię swoją pracę” i nie zamieniłbym jej na żadną inną.

Drogie Dzieci! Spróbujcie wcielić się w moją rolę i pomóc rozwiązać jedną z otrzymanych spraw. Zapraszam Was do wspólnej zabawy.

 

LAUREAT ZAGADKI NR 7: MAJA CZOŁPIŃSKA - 7 LAT, MIEJSCOWOŚĆ CIASNE GM. SUPRAŚL

LAUREAT ZAGADKI NR 6: KAJA BAJKOWSKA - 10 LAT, MIEJSCOWOŚĆ BIAŁYSTOK

LAUREAT ZAGADKI NR 5: MAJA CZOŁPIŃSKA - 7 LAT, MIEJSCOWOŚĆ CIASNE GM. SUPRAŚL

LAUREAT ZAGADKI NR 4: DARIA ANDRZEJUK - 7 LAT, MIEJSCOWOŚĆ BIAŁYSTOK

LAUREAT ZAGADKI NR 3: KRYSTIAN GODLEWSKI - 7 LAT, MIEJSCOWOŚĆ SZTABIN

LAUREAT ZAGADKI NR 2: JAN BOWTRUCZUK - 9 LAT, MIEJSCOWOŚĆ HAJNÓWKA

LAUREAT ZAGADKI NR 1: MAJA CZOŁPIŃSKA - 7 LAT, MIEJSCOWOŚĆ CIASNE

ZAGADKA NR 7

Wakacje zbliżały się ku końcowi. Jeszcze tylko jeden tydzień pozostał do rozpoczęcia roku szkolnego – powiedziała Zosia do rodzeństwa. Cieszę się, że już niedługo spotkam się z kolegami i koleżankami z klasy – rzekł Hubert.

Wykorzystajmy ostatnie dni wakacji na gry i zabawy. A może dziś zaczniemy od gry „Bezpieczne Miasto”? – zaproponowała Zosia. Na czym polega ta gra? – zapytał Alan z Hubertem. Gra „Bezpieczne Miasto” wprowadzi nas w tajniki zasad ruchu drogowego, to gra planszowa z pytaniami uczącymi nas, jak zachować się w drodze do szkoły. Każdy z nas będzie losował pytanie, na które musi udzielić odpowiedzi. Za prawidłową odpowiedź przyznawany będzie 1 punkt, natomiast zła odpowiedź nie będzie punktowana – powiedziała Zosia, przedstawiając reguły gry. Wygrywa ten, kto zbierze największą liczbę punktów. Super, pograjmy w tę grę – powiedziało rodzeństwo.

Alan przeczytaj wylosowane pytanie – powiedziała Zosia.

Czy rowerem można przejeżdżać przez przejście dla pieszych ? – tak brzmiało pytanie nr 1.

Czy wolno wyjść zza samochodu i przebiec przez ulicę? – Hubert odczytał następne wylosowane przez siebie pytanie.

Czy można przejść przez jezdnię, jeśli nie ma oznaczonego przejścia dla pieszych? - kolejne pytanie odczytała Zosia.

Podsumujmy liczbę punktów. Najwięcej punktów uzyskał Hubert. Braciszku jesteś zwycięzcą gry „Bezpieczne Miasto”. Gratulacje!  – wykrzyknęli zgodnie Zosia i Alan. Cieszę się – odpowiedział Hubert.

Drogie Dzieci! Czeka na Was rozwiązanie tej zawiłej sprawy. Wcielcie się w rolę aspiranta Franka i udzielcie odpowiedzi na pytania zadane przez rodzeństwo. 

Odpowiedzi w formie krótkiej rymowanki/hasła należy przesłać do dnia 25 sierpnia 2017 roku (piątek) elektronicznie za pośrednictwem e-maila Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku:  dzielnicowy.franek@bk.policja.gov.pl  lub listownie na adres: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku 15-003 Białystok, ul. Sienkiewicza 65 z dopiskiem: Akcja profilaktyczna „Zostań Dzielnicowym Frankiem” odpowiedź na zagadkę nr 7.

ZAGADKA NR 6

Zosia, Alan i Hubert dostali zaproszenie od Tomka na wspólną zabawę z jego psem Azorem.

 

Tomek – mój kolega na swoje dziesiąte urodziny dostał od rodziców długo wyczekiwany prezent – pieska, którego nazwał Azor i chce nam go pokazać – powiedział Hubert do rodzeństwa. Ale fajnie, super – ucieszyła się Zosia. Powiedz Tomkowi, że z ogromną przyjemnością skorzystamy z zaproszenia – rzekł Alan.

 

W niedzielne popołudnie dzieci zjadły obiad, spakowały prezent Azorkowi – zabawkę piszczałkę i udały się piętro niżej – do mieszkania Tomka.

 

Cześć Zosia, Alan i Hubert – przywitał się Tomek. Cześć Tomek – odpowiedziały dzieci. Poznajcie mojego pupila – rzekł Tomek. Azor jest ślicznym owczarkiem niemieckim o brązowej maści. Dzieci stały nieśmiało, nie wiedziały czy powinny i czy mogą pogłaskać psa. Alan zachwycony długim, puszystym ogonem Azorka, chciał za niego pociągać. Czekaj, czekaj Alan – wykrzyknął Tomek.

 

Czy wiecie, jak należy przywitać się z pieskiem – pogłaskać zwierzę? – rzekł Tomek do gości. Azor lubi, jak się go głaszcze, ale jak jest zmęczony to nie powinno się go zaczepiać. Mój pupil, zresztą jak inne psy, nie lubi, kiedy łapiemy go za ogon lub głowę. O zobaczcie – powiedział Tomek – kładę dłoń na Azora…pies mruży oczy – oznacza to, że zaczyna się bać i wywołuje to u niego stres. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści Tomka. Jak myślicie, od jakiej części ciała zaczynamy głaskać psa? Zapytał Tomek rodzeństwo. Hmm – Zosia, Alan i Hubert zaczęli się zastanawiać.

 

Azora traktujemy jak członka rodziny. Doskonale wiemy, że posiadanie psa wiąże się z szeregiem obowiązków…Moi rodzice, kupując go na urodziny, powiedzieli mi, że posiadanie psa to nie tylko zabawy, przytulanie, ale też inne obowiązki, m.in. wyprowadzanie go na spacer. W weekendy, kiedy nie idę do szkoły i mógłbym rano poleniuchować w łóżku, muszę pamiętać o Azorku i wyprowadzić na poranny spacer oraz nakarmić. Dlatego decyzja rodziców o zakupie psa była dokładnie przemyślana i przedyskutowana – powiedział Tomek.

 

Tomek – jak Ty dobrze wiesz, co lubi a czego nie lubi Azor – powiedziała Zosia. Poznałem „język psi” i z Azorem dobrze się rozumiemy – odparł właściciel czworonoga.

 

Drogie Dzieci! Czeka na Was rozwiązanie tej zawiłej sprawy. Wcielcie się w rolę aspiranta Franka i napiszcie, o jakich zasadach należy pamiętać podczas zabawy z psem.

 

Odpowiedź w formie krótkiej rymowanki/hasła należy przesłać do dnia 11 sierpnia 2017 roku (piątek) elektronicznie za pośrednictwem e-maila Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku: dzielnicowy.franek@bk.policja.gov.pl lub listownie na adres: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku 15-003 Białystok, ul. Sienkiewicza 65 z dopiskiem: Akcja profilaktyczna „Zostań Dzielnicowym Frankiem” odpowiedź na zagadkę nr 6.

ZAGADKA NR 5

Zosia, Alan i Hubert kolejny tydzień wakacji będą spędzać w domu. Już na samą myśl, że podczas nieobecności rodziców będzie się nimi opiekować babcia Matylda – bardzo się ucieszyły się.

Rodzeństwo wstało rano, aby czym prędzej zjeść śniadanie i z niecierpliwością oczekiwało na wizytę zapowiedzianego gościa. Din don – zabrzmiał dzwonek do drzwi – babcia! - to na pewno idzie do nas babcia – rzekł Alan. Mama otworzyła drzwi. U progu stała babcia witając się z domownikami. Dzień dobry Kochani! – rzekła babcia Matylda. Wnuczkowie czule przytulili gościa i zaprosili do swego pokoju. Dzieci pokazały prezenty, jakie dostały z okazji Dnia Dziecka, wśród których był ten najbardziej wyczekiwany – tablet z zainstalowanymi grami edukacyjnymi oraz Internetem. Rodzice powiedzieli nam, że gry edukacyjne, które są na tablecie – „poznawanie literek” i „matematyka” pomogą przećwiczyć Hubertowi dodawanie, odejmowanie i mnożenie, a Alan i ja poznają nowe literki – rzekła Zosia do babci. To super – odpowiedziała babcia Matylda. A umiecie obsługiwać tablet? Tak babciu – powiedział Hubert…zobacz jakie to proste…Hubert włączył tablet a na ekranie wyświetliło się czerwone auto z bajki zygzak mcqueen. Babciu my umiemy włączyć taki komunikator „gadu gadu” – odparł wnuczek. A co to takiego? – zapytała babcia. Za jego pomocą mogę porozmawiać z kolegą z klasy czy też z podwórka – wtórował Hubert. A czy widzicie osobę, z którą rozmawiacie? Czy macie pewność, że rozmawiacie ze swoim kolegą? – zapytała babcia Matylda.

O zobacz babciu…włączam…gadu gadu – Hubert uruchomił komunikator…widzę, że dostępny jest mój kolega z klasy Tomek…Tomku jak mijają Tobie wakacje? – zapytał Hubert. Juto wyjeżdżam nad morze, podaj mi Hubciu swój dokładny adres zamieszkania to wyślę Wam pocztówkę z wyjazdu wakacyjnego – rzekł Tomek. Dobrze, a Ty podeślij mi swój adres e-mail to wyślę Tobie zdjęcie z moich wakacji – poprosił Hubert.

Drogie Dzieci! Czeka na Was rozwiązanie tej zawiłej sprawy. Wcielcie się w rolę aspiranta Franka i napiszcie czy Hubert powinien podać swojemu koledze na komunikatorze „gadu gadu” dokładny adres zamieszkania, czy Tomek może przesłać na adres e-mail zdjęcie ze swoich wakacji?

Odpowiedź w formie krótkiej rymowanki/hasła należy przesłać do dnia 4 sierpnia 2017 roku (piątek) elektronicznie za pośrednictwem e-maila Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku: dzielnicowy.franek@bk.policja.gov.pl lub listownie na adres: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku 15-003 Białystok, ul. Sienkiewicza 65 z dopiskiem: Akcja profilaktyczna „Zostań Dzielnicowym Frankiem” odpowiedź na zagadkę nr 5.

ZAGADKA NR 4

Dzieci…- powiedziała Mama…przygotowaliśmy z Tatą dla Was niespodziankę…w sobotę wybierzemy się na wycieczkę do lasu. Las to bogate źródło poznania świata przyrodniczego. Poznamy przyrodę patrząc, słuchając, dotykając – powiedział Tata. Dzieciaki ucieszyły się niesamowicie, tym bardziej, że ich Tata jest Leśniczym i zawsze chciały poznać, czym zajmuje się na co dzień. Przed naszą wycieczką zaopatrzymy się w lornetki i lupy, żebyście mogły zobaczyć wiele okazów przyrodniczych tj. liście, mrowiska, korę drzew, rośliny i zwierzęta – powiedział Tata.

Huuraa – krzyknęło rodzeństwo. Zawsze chciałam zobaczyć na żywo mrowisko – powiedziała Zosia. A ja sarnę…ostatnio mój kolega bardzo miło wspominał wycieczkę w gospodarstwie agroturystycznym, podczas której pogłaskał zwierzątko – powiedział Alan. Będziemy mogli w końcu zobaczyć to, o czym czytaliśmy na lekcjach w książkach z przyrody – wtórowała Zosia.   

Zosia, Alan i Hubert – zobaczcie…jesteśmy już na miejscu. Przed wejściem na teren leśny zawsze należy zwrócić uwagę na znaki umieszczone w lesie. Oznaczenia te informują o zasadach zachowania się na obszarach leśnych – powiedział Tata.

Dzieci, teraz sprawdzimy Waszą wiedzę – powiedzcie mi czego nie wolno robić podczas spacerów
w lesie? - zapytał Tata. Hubert z Alanem zaczęli zastanawiać się, ale jednak szybsza była Zosia, która wymieniła 5 zasad właściwego zachowania się w lesie. Brawo Zosiu! – odparł Tata.

Moje Dzieciaczki! Jesteśmy zaopatrzeni w odpowiedni ekwipunek, więc śmiało możemy wyruszyć na wycieczkę krajoznawczą – rzekła Mama. Pamiętajmy, że po lesie poruszamy się tylko po wyznaczonych szlakach. Dobrze – rzekły dzieci, idziemy za Wami. W poszukiwaniu mrowiska, po drodze, Tata pokazywał dzieciom przeróżne gatunki roślin. O jaki ładny czerwony grzyb z białymi kropkami, ciekaw jestem, co to za grzyb? – powiedział Hubert do Alana – schylił się, żeby go bliżej zobaczyć i chciał go zerwać, aby pokazać rodzicom idącym przodem.

Strasznie cicho w tym lesie – powiedział Alan do Zosi i Huberta. Żeby przyjemniej nam się wędrowało to zaśpiewajmy piosenkę, której nauczyła nas Babcia Matylda. Co Wy na to? – zaproponował Alan.

Tato! Zawołała Zosia. A tam daleko widzę taki kopiec, co to takiego? Podejdźmy troszeczkę bliżej – powiedział Tata, tak właśnie wygląda mrowisko. Wow ile tam mrówek – zdziwiły się dzieci. A może włóżmy kij do środka? – powiedział Hubert do Alana i Zosi.

Drogie Dzieci! Czeka na Was rozwiązanie tej zawiłej sprawy. Wcielcie się w rolę aspiranta Franka i napiszcie o jakie zasady właściwego zachowania pytał się Tata? Jaki ekwipunek należy zabrać na wycieczkę do lasu? Co należy zrobić w przypadku zauważenia grzybów lub mrowiska? Czy Alan miał dobry pomysł proponując śpiewanie piosenki?

Odpowiedź w formie krótkiej rymowanki/hasła należy przesłać do dnia 28 lipca 2017 roku (piątek) elektronicznie za pośrednictwem e-maila Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku: dzielnicowy.franek@bk.policja.gov.pl lub listownie na adres: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku 15-003 Białystok, ul. Sienkiewicza 65 z dopiskiem: Akcja profilaktyczna „Zostań Dzielnicowym Frankiem” odpowiedź na zagadkę nr 4.

ZAGADKA NR 3

Zosia, Alan i Hubert zadowoleni ze zbliżającego się pobytu na wsi u Babci i Dziadka,  spakowani z niecierpliwością czekali nadchodzącego poranka. Dzieci proszę myć zęby, przebierać się w pidżamy i szybciutko do łóżka, zaraz przeczytam Wam bajkę – powiedziała mama. Rodzeństwo na niedzielny wieczór zaplanowało czytanie bajki „Maniek na wsi”. Mamusiu przeczytaj nam tę bajkę…przypomnimy sobie jak Maniek spędzał wakacje na wsi przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa - rzekła Zosia.

Podróż na wieś minęła dzieciom bardzo szybko. Przez okno auta rodzeństwo obserwowało pasące się na łące krowy i konie. Zachwyceni widokami cieszyli się, że za kilka minut będą mogli pomóc dziadkom przy pracach w gospodarstwie.

Dzień dobry Kochani! Babcia Matylda i Dziadek Tadek przywitali swoich wnuczków. Cieszymy się, że przyjechaliście do nas na wieś. W ciągu Waszego pobytu zaplanowaliśmy z dziadkiem wiele atrakcji – rzekła Babcia. Mamy tutaj krowy, konie, świnie, owce, kury i inne zwierzęta. Chcemy, abyście poznali zasady opieki nad zwierzętami, pokażemy wam jak wygląda dzień na gospodarstwie. Dodatkowo poznacie zwyczaje i zachowania zwierząt, a także pomożecie nam w ich pielęgnacji i karmieniu. Fajnie, cieszymy się, naprawdę będziemy mogli na żywo to wszystko zobaczyć? - wykrzyknął zdziwiony Hubert. Tak - odpowiedział Dziadek i pogłaskał chłopca po głowie.

Następnego dnia  rano skoro świt, dzieci zerwały się z łóżek i zjadły śniadanie. Moi Drodzy – rzekła Babcia. Dziś zobaczymy i poznamy zwyczaje zwierząt gospodarskich. Krowy, konie i kozy są bohaterami przeróżnych bajek i z pewnością będziecie chcieli dotknąć zwierząt, pociągać je za ucho, ogon, głowę. Pamiętajcie tylko, że nie wszystkie zwierzęta potrafią być spokojne i cierpliwie znosić Wasze zachowanie. Czy wiecie, o czym jeszcze trzeba pamiętać? – rzekła Babcia.

Zosia zobacz… taki sam konik był na ilustracji bajki, którą nam mama czytała – powiedział Hubert. Chciałbym bliżej podejść do niego i go pogłaskać. Co ty na to Zosiu?

A teraz pokażemy Wam z Dziadkiem jak układa się siano w stodole – powiedziała Babcia. Po drodze do stodoły Zosia zauważyła studnię. Zaciekawiona jej głębokością, spytała Babci czy może zajrzeć do środka? 

Jesteśmy na miejscu…Babcia z Dziadkiem zaczęli układać siano w stodole, a wnuczkowie przyglądali się z zaciekawieniem. W pomieszczeniu było ciemno, Alan zauważył zapałki leżące na krześle i wpadł na pomysł aby zapalić świeczkę…

Drogie Dzieci! Czeka na Was rozwiązanie tej zawiłej sprawy. Wcielcie się w rolę aspiranta Franka i napiszcie o czym należy pamiętać podczas pobytu na wsi?  Czy Hubert z Zosią mogą podejść blisko konia, żeby go pogłaskać? Czy Zosia może zajrzeć do studni i czy Alan może zapalić zapałkami świeczkę w stodole?

Odpowiedź w formie krótkiej rymowanki/hasła należy przesłać do dnia 21 lipca 2017 roku (piątek) elektronicznie za pośrednictwem e-maila Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku: dzielnicowy.franek@bk.policja.gov.pl lub listownie na adres: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku 15-003 Białystok, ul. Sienkiewicza 65 z dopiskiem: Akcja profilaktyczna „Zostań Dzielnicowym Frankiem” odpowiedź na zagadkę nr 3.

ZAGADKA NR 2

Wakacje trwają pełną parą. Upalne dni dawały się we znaki nie tylko Zosi, Hubertowi i Alanowi, którzy z dnia na dzień odliczali czas do urlopu rodziców, ale również ulubionemu pupilowi – Azorkowi. W końcu nadszedł długo wyczekiwany poniedziałek – dzień planowanego wyjazdu na wczasy nad wodą. Zosia, Hubert i Alan już dzień wcześniej spakowali wszystkie rzeczy niezbędne do bezpiecznego wypoczynku nad wodą, pamiętając o wskazówkach udzielanych przez policjantów podczas spotkań.  

Poranny promyk słońca przedarł się przez okno w pokoju rodzeństwa, budząc Alana wczesnym rankiem. Chłopiec szybkim ruchem zerwał się z łóżka, niczym mrówka wędrująca w mrowisku, budząc Zosię i Huberta. Wstawajcie! krzyknął Alan. Dziś Wielki Dzień! Wyjazd na wczasy nad wodę.

Dzieciaki ruszajcie się szybciutko – wołali rodzice. Śniadanie i wyruszamy. Czy wszystko spakowaliście? Koła ratunkowe, rękawki, kremy ochronne, czapki na głowę…Zapytała Mama.

Jesteśmy na miejscu – powiedział Tata. Zaniosę nasze bagaże do pokoi. Pogoda piękna, świeci słońce, woda na pewno jest cieplutka. Zaraz to sprawdzimy - oznajmili rodzice. Zosia zakładaj strój kąpielowy, Alan, Hubert kąpielówki. Rodzeństwo szybko przygotowało się do wypoczynku nad wodą niczym szybowiec wirujący po niebie – i z niecierpliwością oczekiwało plażowania i kąpieli. Jesteśmy gotowi, biegniemy do wody – krzyknął Alan z Hubertem. Zaraz..zaraz… pamiętacie o tym co mówił na lekcji Pan policjant? Przed wejściem do wody zawsze trzeba sprawdzić kolor flagi wywieszonej przez ratownika na kąpielisku, czyli jaka powinna być? Zapytał Hubert.

Mam pomysł…– zawołała Zosia… Woda cieplutka jak czekolada do picia robiona przez mamę. Zróbmy zawody pływackie! Kto pierwszy dopłynie do boi czerwonych, potem do żółtych ten wygrywa?… Co Wy na to?…ale jaka jest różnica między żółtymi a czerwonymi bojami? Zapytał Hubert.

Drogie Dzieci! Czeka na Was rozwiązanie tej zawiłej sprawy. Wcielcie się w rolę aspiranta Franka i napiszcie jak wygląda kąpielisko bezpieczne? co oznaczają boje czerwone i boje żółte i co oznaczają kolory flag wywieszone na kąpielisku?

Odpowiedź w formie krótkiej rymowanki/hasła należy przesłać do dnia 14 lipca 2017 roku (piątek) elektronicznie za pośrednictwem e-maila Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku: dzielnicowy.franek@bk.policja.gov.pl lub listownie na adres: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku 15-003 Białystok, ul. Sienkiewicza 65 z dopiskiem: Akcja profilaktyczna „Zostań Dzielnicowym Frankiem” odpowiedź na zagadkę nr 2.

 

ZAGADKA NR 1

Pierwszy dzień upragnionych i długo wyczekiwanych wakacji. Jednakże ten pierwszy dzień nie zapowiadał się ciekawie. Pogoda za oknem nie sprzyjała wypadom nad wodę, ani zabawom na podwórku.

Mama Zosi, Huberta i Alana krzyknęła z kuchni „Dzieci! Wstawajcie! Śniadanie na Was czeka”. Głos Mamy brzmiał tak głośno niczym dzwonek wołający uczniów na kolejną lekcję. Alan wtem zawołał – Zosia, Hubert wstajemy szybko, bo spóźnimy się do szkoły. Ej ty głuptasie! – przebudzała się Zosia…do jakiej szkoły…przecież mamy dziś pierwszy dzień wakacji. Nie musimy nigdzie iść.
W takim razie wstajemy na śniadanie – powiedział Alan. Ale co dziś będziemy robić?? Nie mam pomysłu – odparł Alan a Wy? Cały dzień przesiedzimy w domu – zmartwił się. Nie! – zakrzyknęli pozostali. Zaraz coś wymyślimy. Pamiętajmy tylko o apelach bezpieczeństwa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku odczytanych przez nauczycieli na naszych lekcjach. Planując wypoczynek letni w domu pamiętać należy o kilku podstawowych zasadach. Postępując zgodnie z tymi regułami wakacje spędzimy bezpiecznie i zdrowo wrócimy do szkoły.

Mama wyrusza do pracy, Tata już jest w pracy. Niedługo przyjedzie do Was Babcia Matylda – rzekła Mama. Macie się jej słuchać i być grzeczni. Dobrze – jednogłośnie odpowiedziało rodzeństwo.

Din don – zadzwonił dzwonek do drzwi! Hurra Nasza Ukochana Babcia!

Zosia szybko otwórz drzwi – zawołał Hubert. To na pewno idzie Babcia Matylda z niespodziankami dla nas. Ciekaw jestem co dla nas przyniosła? Nie dowiemy się jak nie otworzymy drzwi. Poczekajcie! Poczekajcie! Może najpierw zapytajmy, kto dzwoni do drzwi? Nie ufajmy osobom nieznajomym – odparła Zosia. Przecież nie wiemy kto stoi po drugiej stronie. A może ktoś, kto chce nas oszukać? A potem zabrać cenne przedmioty z naszego mieszkania? Tak mówili Panowie Policjanci na lekcji. To na pewno idzie do nas nasza Babcia – rzekli chłopcy…

Drogie Dzieci! Czeka na Was rozwiązanie tej zawiłej sprawy. Wcielcie się w rolę aspiranta Franka i napiszcie jak dzieci powinny postępować słysząc dzwonek do drzwi? Przypomnijcie Zosi, Hubertowi i Alanowi zasady kontaktu z osobą obcą.

Odpowiedź w formie krótkiej rymowanki/hasła należy przesłać do dnia 7 lipca 2017 roku (piątek) elektronicznie za pośrednictwem e-maila Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku: dzielnicowy.franek@bk.policja.gov.pl lub listownie na adres: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku 15-003 Białystok, ul. Sienkiewicza 65 z dopiskiem: Akcja profilaktyczna „Zostań Dzielnicowym Frankiem” odpowiedź na zagadkę nr 1.

Praca w Policji