Akcja pn. "Zostań Dzielnicowym Frankiem" - Bezpieczne wakacje - Policja Podlaska

Bezpieczne wakacje

Akcja pn. "Zostań Dzielnicowym Frankiem"

Sprawa nr E.502.2.2017.Rewir Dzielnicowych

Jestem apirant Franek – policjant pierwszego kontaktu. Pracuję od 10 lat jako dzielnicowy w Posterunku Policji w Białymstoku i zajmuję się wyjaśnianiem zawikłanych spraw. Do mojego Posterunku Policji przychodzą osoby,
z przeróżnymi sprawami, poważnymi i błahymi. Zbieranie informacji, rozmowy z mieszkańcami, bystre oko – to moja codzienność w pracy. Jako Dzielnicowy „służę, pomagam, lubię swoją pracę” i nie zamieniłbym jej na żadną inną.

Drogie Dzieci! Spróbujcie wcielić się w moją rolę i pomóc rozwiązać jedną z otrzymanych spraw. Zapraszam Was do wspólnej zabawy.

 

LAUREAT ZAGADKI NR 1: MAJA CZOŁPIŃSKA - 7 LAT, MIEJSCOWOŚĆ CIASNE

ZAGADKA NR 3

Zosia, Alan i Hubert zadowoleni ze zbliżającego się pobytu na wsi u Babci i Dziadka,  spakowani z niecierpliwością czekali nadchodzącego poranka. Dzieci proszę myć zęby, przebierać się w pidżamy i szybciutko do łóżka, zaraz przeczytam Wam bajkę – powiedziała mama. Rodzeństwo na niedzielny wieczór zaplanowało czytanie bajki „Maniek na wsi”. Mamusiu przeczytaj nam tę bajkę…przypomnimy sobie jak Maniek spędzał wakacje na wsi przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa - rzekła Zosia.

Podróż na wieś minęła dzieciom bardzo szybko. Przez okno auta rodzeństwo obserwowało pasące się na łące krowy i konie. Zachwyceni widokami cieszyli się, że za kilka minut będą mogli pomóc dziadkom przy pracach w gospodarstwie.

Dzień dobry Kochani! Babcia Matylda i Dziadek Tadek przywitali swoich wnuczków. Cieszymy się, że przyjechaliście do nas na wieś. W ciągu Waszego pobytu zaplanowaliśmy z dziadkiem wiele atrakcji – rzekła Babcia. Mamy tutaj krowy, konie, świnie, owce, kury i inne zwierzęta. Chcemy, abyście poznali zasady opieki nad zwierzętami, pokażemy wam jak wygląda dzień na gospodarstwie. Dodatkowo poznacie zwyczaje i zachowania zwierząt, a także pomożecie nam w ich pielęgnacji i karmieniu. Fajnie, cieszymy się, naprawdę będziemy mogli na żywo to wszystko zobaczyć? - wykrzyknął zdziwiony Hubert. Tak - odpowiedział Dziadek i pogłaskał chłopca po głowie.

Następnego dnia  rano skoro świt, dzieci zerwały się z łóżek i zjadły śniadanie. Moi Drodzy – rzekła Babcia. Dziś zobaczymy i poznamy zwyczaje zwierząt gospodarskich. Krowy, konie i kozy są bohaterami przeróżnych bajek i z pewnością będziecie chcieli dotknąć zwierząt, pociągać je za ucho, ogon, głowę. Pamiętajcie tylko, że nie wszystkie zwierzęta potrafią być spokojne i cierpliwie znosić Wasze zachowanie. Czy wiecie, o czym jeszcze trzeba pamiętać? – rzekła Babcia.

Zosia zobacz… taki sam konik był na ilustracji bajki, którą nam mama czytała – powiedział Hubert. Chciałbym bliżej podejść do niego i go pogłaskać. Co ty na to Zosiu?

A teraz pokażemy Wam z Dziadkiem jak układa się siano w stodole – powiedziała Babcia. Po drodze do stodoły Zosia zauważyła studnię. Zaciekawiona jej głębokością, spytała Babci czy może zajrzeć do środka? 

Jesteśmy na miejscu…Babcia z Dziadkiem zaczęli układać siano w stodole, a wnuczkowie przyglądali się z zaciekawieniem. W pomieszczeniu było ciemno, Alan zauważył zapałki leżące na krześle i wpadł na pomysł aby zapalić świeczkę…

Drogie Dzieci! Czeka na Was rozwiązanie tej zawiłej sprawy. Wcielcie się w rolę aspiranta Franka i napiszcie o czym należy pamiętać podczas pobytu na wsi?  Czy Hubert z Zosią mogą podejść blisko konia, żeby go pogłaskać? Czy Zosia może zajrzeć do studni i czy Alan może zapalić zapałkami świeczkę w stodole?

Odpowiedź w formie krótkiej rymowanki/hasła należy przesłać do dnia 21 lipca 2017 roku (piątek) elektronicznie za pośrednictwem e-maila Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku: dzielnicowy.franek@bk.policja.gov.pl lub listownie na adres: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku 15-003 Białystok, ul. Sienkiewicza 65 z dopiskiem: Akcja profilaktyczna „Zostań Dzielnicowym Frankiem” odpowiedź na zagadkę nr 3.

ZAGADKA NR 2

Wakacje trwają pełną parą. Upalne dni dawały się we znaki nie tylko Zosi, Hubertowi i Alanowi, którzy z dnia na dzień odliczali czas do urlopu rodziców, ale również ulubionemu pupilowi – Azorkowi. W końcu nadszedł długo wyczekiwany poniedziałek – dzień planowanego wyjazdu na wczasy nad wodą. Zosia, Hubert i Alan już dzień wcześniej spakowali wszystkie rzeczy niezbędne do bezpiecznego wypoczynku nad wodą, pamiętając o wskazówkach udzielanych przez policjantów podczas spotkań.  

Poranny promyk słońca przedarł się przez okno w pokoju rodzeństwa, budząc Alana wczesnym rankiem. Chłopiec szybkim ruchem zerwał się z łóżka, niczym mrówka wędrująca w mrowisku, budząc Zosię i Huberta. Wstawajcie! krzyknął Alan. Dziś Wielki Dzień! Wyjazd na wczasy nad wodę.

Dzieciaki ruszajcie się szybciutko – wołali rodzice. Śniadanie i wyruszamy. Czy wszystko spakowaliście? Koła ratunkowe, rękawki, kremy ochronne, czapki na głowę…Zapytała Mama.

Jesteśmy na miejscu – powiedział Tata. Zaniosę nasze bagaże do pokoi. Pogoda piękna, świeci słońce, woda na pewno jest cieplutka. Zaraz to sprawdzimy - oznajmili rodzice. Zosia zakładaj strój kąpielowy, Alan, Hubert kąpielówki. Rodzeństwo szybko przygotowało się do wypoczynku nad wodą niczym szybowiec wirujący po niebie – i z niecierpliwością oczekiwało plażowania i kąpieli. Jesteśmy gotowi, biegniemy do wody – krzyknął Alan z Hubertem. Zaraz..zaraz… pamiętacie o tym co mówił na lekcji Pan policjant? Przed wejściem do wody zawsze trzeba sprawdzić kolor flagi wywieszonej przez ratownika na kąpielisku, czyli jaka powinna być? Zapytał Hubert.

Mam pomysł…– zawołała Zosia… Woda cieplutka jak czekolada do picia robiona przez mamę. Zróbmy zawody pływackie! Kto pierwszy dopłynie do boi czerwonych, potem do żółtych ten wygrywa?… Co Wy na to?…ale jaka jest różnica między żółtymi a czerwonymi bojami? Zapytał Hubert.

Drogie Dzieci! Czeka na Was rozwiązanie tej zawiłej sprawy. Wcielcie się w rolę aspiranta Franka i napiszcie jak wygląda kąpielisko bezpieczne? co oznaczają boje czerwone i boje żółte i co oznaczają kolory flag wywieszone na kąpielisku?

Odpowiedź w formie krótkiej rymowanki/hasła należy przesłać do dnia 14 lipca 2017 roku (piątek) elektronicznie za pośrednictwem e-maila Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku: dzielnicowy.franek@bk.policja.gov.pl lub listownie na adres: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku 15-003 Białystok, ul. Sienkiewicza 65 z dopiskiem: Akcja profilaktyczna „Zostań Dzielnicowym Frankiem” odpowiedź na zagadkę nr 2.

 

ZAGADKA NR 1

Pierwszy dzień upragnionych i długo wyczekiwanych wakacji. Jednakże ten pierwszy dzień nie zapowiadał się ciekawie. Pogoda za oknem nie sprzyjała wypadom nad wodę, ani zabawom na podwórku.

Mama Zosi, Huberta i Alana krzyknęła z kuchni „Dzieci! Wstawajcie! Śniadanie na Was czeka”. Głos Mamy brzmiał tak głośno niczym dzwonek wołający uczniów na kolejną lekcję. Alan wtem zawołał – Zosia, Hubert wstajemy szybko, bo spóźnimy się do szkoły. Ej ty głuptasie! – przebudzała się Zosia…do jakiej szkoły…przecież mamy dziś pierwszy dzień wakacji. Nie musimy nigdzie iść.
W takim razie wstajemy na śniadanie – powiedział Alan. Ale co dziś będziemy robić?? Nie mam pomysłu – odparł Alan a Wy? Cały dzień przesiedzimy w domu – zmartwił się. Nie! – zakrzyknęli pozostali. Zaraz coś wymyślimy. Pamiętajmy tylko o apelach bezpieczeństwa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku odczytanych przez nauczycieli na naszych lekcjach. Planując wypoczynek letni w domu pamiętać należy o kilku podstawowych zasadach. Postępując zgodnie z tymi regułami wakacje spędzimy bezpiecznie i zdrowo wrócimy do szkoły.

Mama wyrusza do pracy, Tata już jest w pracy. Niedługo przyjedzie do Was Babcia Matylda – rzekła Mama. Macie się jej słuchać i być grzeczni. Dobrze – jednogłośnie odpowiedziało rodzeństwo.

Din don – zadzwonił dzwonek do drzwi! Hurra Nasza Ukochana Babcia!

Zosia szybko otwórz drzwi – zawołał Hubert. To na pewno idzie Babcia Matylda z niespodziankami dla nas. Ciekaw jestem co dla nas przyniosła? Nie dowiemy się jak nie otworzymy drzwi. Poczekajcie! Poczekajcie! Może najpierw zapytajmy, kto dzwoni do drzwi? Nie ufajmy osobom nieznajomym – odparła Zosia. Przecież nie wiemy kto stoi po drugiej stronie. A może ktoś, kto chce nas oszukać? A potem zabrać cenne przedmioty z naszego mieszkania? Tak mówili Panowie Policjanci na lekcji. To na pewno idzie do nas nasza Babcia – rzekli chłopcy…

Drogie Dzieci! Czeka na Was rozwiązanie tej zawiłej sprawy. Wcielcie się w rolę aspiranta Franka i napiszcie jak dzieci powinny postępować słysząc dzwonek do drzwi? Przypomnijcie Zosi, Hubertowi i Alanowi zasady kontaktu z osobą obcą.

Odpowiedź w formie krótkiej rymowanki/hasła należy przesłać do dnia 7 lipca 2017 roku (piątek) elektronicznie za pośrednictwem e-maila Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku: dzielnicowy.franek@bk.policja.gov.pl lub listownie na adres: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku 15-003 Białystok, ul. Sienkiewicza 65 z dopiskiem: Akcja profilaktyczna „Zostań Dzielnicowym Frankiem” odpowiedź na zagadkę nr 1.

Załączniki do strony

Praca w Policji