Wydarzenia

Litwini na Podlasiu

Data publikacji 05.12.2006

LITWINI z WIZYTĄ NA PODLASIU

 

            W dniach 16-17.09.2006 r. na zaproszenie Regionu Białystok Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji przebywała na Podlasiu dziewięcioosobowa delegacja reprezentująca  IPA Policjos Depatamentos z Wilna.

 

            Ta długo zapowiadana, przyjacielska wizyta rozpoczęła się od powitania  naszych gości przez Sławomira Zrajkowskiego -prezesa Podlaskiej Grupy Wojewódzkiej IPA w miejscowości Przewięź, niedaleko Augustowa. Po serdecznych uściskach i zaserwowaniu podlaskiego „specyfiku”, goście z Litwy udali się do malowniczo położonego, zabytkowego miasteczka Augustów, które kilkaset lat temu wraz z  przepływającą rzeką Nettą stanowiło granicę oddzielającą ówczesne Wielkie Księstwo Litewskie od Królestwa Polskiego. Po spacerze starymi uliczkami goście dotarli do portu - przystani  Augustowskiej Żeglugi Wodnej, gdzie wsiedli na pokład zarezerwowanego statku o nazwie „SERWY”. Rejs "Białą Flotą" kanałami i jeziorami oplatającymi sanatoryjno-uzdrowiskowe miasteczko Augustów był niezwykłym przeżyciem, ponieważ goście oprócz bajecznych widoczków mogli cieszyć się odtwarzanymi  z głośników statku, melodyjnymi utworami muzycznymi w wykonaniu  Jana Laskowskiego, legendarnego piosenkarza Białostocczyzny, urodzonego na Wieleńszczyźnie, który ponad wszystko ukochał sobie Pojezierze Augustowskie. Jego romantyczne piosenki takie jak "Beata” „Siedem dziewcząt z Albatrosa", "Kolorowe Jarmarki", czy "Do Wysp Szczęśliwych"  bardzo przypadły gościom do gustu. Nieco oszołomieni ich melodyjnym pięknem, jednogłośnie okrzyknęli się fanami naszego rodaka. Potwierdzając tym samym, że wybitne piosenki o bliskich sobie treściach romantycznych mogą łączyć nie tylko pokolenia, ale nawet całe narody. Podczas rejsu pokonaliśmy szereg śluz, aż dotarliśmy do zacisznej miejscowości Studzieniczna, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium i oddaliśmy pokłon pomnikowi Ojca Świętego Jana Pawła II.             Po kilkugodzinnym odprężającym rejsie goście zostali przepilotowani do stolicy Podlasia. W Białymstoku zwiedzili perłę architektury barokowej, czyli Pałac Jana Klemensa Branickiego, niedoszłego króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów, z przyległymi ogrodami, Kościół Farny, zobaczyli także pomnik prof. Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto, który miał znieść bariery między narodami.

 

            Po krótkiej przerwie przed zabytkowym Ratuszem udaliśmy się do siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Tam wspaniałym przewodnikiem okazał się podkom. Paweł Szyperek, który gościom przybliżył organizację i warunki służby funkcjonariuszy zatrudnionych w podlaskiej policji. 

 

            Po dniu pełnym wrażeń Litwini ulokowali się w pokojach hotelowych Ośrodka Wczasowego "PUSZCZA" w Supraślu. Następnie dzięki uprzejmości insp. Adama Mularza -Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku odbyła się uroczysta kolacja w drewnianym domku o nazwie "Hetmanówka" z reprezentacją IPA Regionu Białystok w składzie :Sławomir Zrajkowski, Stanisław Dworakowski, Jacek i Beata Borawscy i Leszek Skrodzki z córeczką Olą. Podczas spotkania panowała iście rodzinna atmosfera. Wyborna kuchnia i tradycyjne napoje sprawiły, że udało się nam złapać fantastyczny kontakt, zwłaszcza że wielu z gości zaskoczyło nas znakomitą, wręcz literacką znajomością języka polskiego. Dowiedzieliśmy się, że niedawno na Litwie zmieniono oznaczenia stopni policyjnych, które teraz tak jak w prawie całej Europie znowu widnieją na pagonach, a nie jak to było wcześniej tylko na rękawach mundurów. Poinformowano nas, iż litewska ustawa policyjna pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę po 20 latach służby, jednak aby można było żyć na przeciętnym poziomie należy osiągnąć także 50 lat życia. W przeciwnym razie lepiej nie myśleć o wcześniejszym odpoczynku, ponieważ może być problem z godną egzystencją. Uzgodniliśmy, że nasze spotkanie stanie się początkiem stałej współpracy między naszymi regionami. Zimą 2007 r., w ramach rewizyty do Wilna i Trok z IPA Regionu Białystok uda się dziewięcioosobowa delegacja. Natomiast w czerwcu 2007 r. i wrześniu 2007 r. Litwini pragną przyłączyć się do naszej drużyny, aby po raz pierwszy wziąć udział w XXXVI Rajdzie Szlakami Obrońców Granic "Góry Świętokrzyskie 2007" i w Spotkaniach Turystycznych Policji "Gorce 2007". Ponadto chcemy na stałe wpisać do naszego kalendarium dwudniowy  Międzynarodowy Turystyczny Rajd Samochodowy "Polska-Litwa", który cyklicznie odbywać się będą w sierpniu, każdego roku jako stały element łączący  zaprzyjaźnione regiony.

 

            Po uroczystej kolacji przyszedł czas na odpoczynek. Następny dzień był także pełen emocji dla naszych wschodnich gości. Otóż, zaraz po śniadaniu, niestrudzony Sławomir Zrajkowski zaprosił Litwinów na wycieczkę do Białowieży. Pobyt w prastarej Puszczy Białowieskiej, a także we wspaniałym muzeum zawierającym rzadkie zbiory flory i fauny był ukoronowaniem pobytu litewskiej delegacji. Ich zachwyt nie miał granic, ponieważ nic nie robi takiego wrażenia jak bezpośrednie obcowanie z naturą, które dodatkowo jest stymulowane multimedialnymi pokazami. Od tej pory tajemniczy i monumentalny żubr, symbol potęgi i reklamowego piwa stał się dla nich namacalnym stworzeniem, które dzięki staraniom światłych ludzi uniknął tragicznego losu tura, niegdyś także upragnionej przez królów i książąt zdobyczy myśliwskiej. Jak mówi stare ludowe przysłowie, wszystko co dobre i piękne szybko się kończy, tak też wizyta delegacji IPA Wilno późnym, niedzielnym wieczorem zakończyła się na Podlasiu.

 

Leszek Skrodzki

IPA Region Białystok

Podlaska Grupa Wojewódzka IPA

Powrót na górę strony