Pilnuj drinka

„PILNUJ DRINKA”

W maju 2008r. Podlaska Policja włączyła się do ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii pn. „Pilnuj drinka”.

Od tamtej pory prowadzimy działania informacyjne dotyczące profilaktyki uzależnień, pod kątem bezpiecznych zachowań.

ABC…bezpieczeństwa

A – jak atmosfera. Tworzą ją ludzie, nie alkohol czy inne środki psychoaktywne.  Pod ich wpływem tracisz kontrolę – nie jesteś także w stanie się obronić. Możesz popełnić czyn karalny, bądź stać się ofiarą przestępstwa.

B –  jak  butelka. Otwórz ją własnoręcznie (lub niech ktoś zrobi to w twojej obecności) i nie pozostawiaj bez opieki. Unikaj napojów podawanych w szklankach/kuflach/filiżankach. Ta zasada obowiązuje też w trakcie podróży (pociąg, autobus, samolot itp.).

C – jak częstowanie. Na imprezach nie dziel się napojami; nie pij napojów przygotowanych do rozlewania (dzbanki, misy itp.).

D – jak dopijanie. Stosuj sztywną zasadę – nie dopijać napojów, nawet tych, które zostały pod „opieką” znajomych. Pamiętaj o tym również w trakcie spotkań towarzyskich czy biznesowych.

G –jak grupa. W grupie ludzie czują się bezpieczniej. Na imprezy warto chodzić grupą,
z osobami, do których masz zaufanie.

O –  jak ograniczone zaufanie. Nie przyjmuj napojów od nowo poznanych osób i nie wychodź z nimi z lokalu. Nawet wówczas, gdy sprawiają wrażenie miłych i życzliwych.

R –  jak reakcja. Jeśli poczujesz, że twoja reakcja jest niewspółmierna do tego, co piła/eś, natychmiast poszukaj pomocy przyjaciół z którymi przyszła/edłeś. Imprezę/lokal opuść
w ich towarzystwie.

U – jak uwaga. Uważaj na osoby, które mają łatwy dostęp do tego co pijesz, bądź mają przy sobie małe pojemniki o pojemności ok. 20-30ml. Jeśli widzisz, że ktoś wlewa bądź wrzuca coś do napojów – reaguj. Powiedź o tym właścicielowi napoju, powiadom Policję.

Z –   jak zadzwoń. Jeśli podejrzewasz, że ktoś posiada narkotyki – możesz anonimowo to zgłosić. Zadzwoń na 997 lub Policyjny Telefon Zaufania – (85) 670-28-00.

Jeśli podejrzewasz, że stała/eś się ofiarą przestępstwa...

Więcej informacji nt. akcji na stronie internetowej www.pilnujdrinka.pl