BIP - Biuletyn Informacji Publicznej KWP Zamówienia publiczne KWP  Ustaw jako stronę domową  Dodaj do Ulubionych  Szukaj Prewencja Ruch drogowy Prawo Antyterroryści Logistyka
 
 
 
Artykuł, Data dodania: 2010-03-02

Przejazd Kolejowy – zatrzymaj się przed znakiem STOP i żyj

W 2009 roku na przejazdach kolejowych doszło do 5 wypadków drogowych w wyniku, których 3 osoby zginęły a 7 zostało rannych.

06.03.09ok. godź. 17.30 – na przejeździe kolejowym w m. Dworaki Staśki w rejonie drogi relacji Sokoły – Poświstne, pow. Wys. Maz. kierujący ciągnikiem siodłowym marki Renault nie zatrzymał się przed znakiem STOP i wjechał wprost pod jadący pociąg – w wyniku zdarzenia kierujący poniósł śmierć na miejscu.

18.03.09ok. godź. 08.50 – na przejeździe kolejowym w m. Dąbrowa Łazy pow. Wys. Maz.  kierujący ciągnikiem siodłowym marki Volvo nie zatrzymał się przed znakiem STOP i wjechał wprost pod jadący pociąg, następnie naczepa tego ciągnika uderzyła w stojący przed przejazdem kolejowym inny ciągnik siodłowy marki Scania. W wyniku zdarzenia ranny został kierujący ciągnikiem siodłowym Scania.

09.07.09r. ok. godź. 17.10 – na przejeździe kolejowym w m. Ciemnoszyje, kierujący ciągnikiem rolniczym z dwoma przyczepami nie zachował należytej ostrożności przejeżdżając przez przejazd kolejowy i wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg. W skutek zderzenia ranne zostały 3 osoby w tym maszynista pociągu i dwóch pasażerów.

20.07.09r. ok. godź. 15.50 – na przejeździe kolejowym przy ul. Pułaskiego w Białymstoku kierująca samochodem osobowym marki VW Passat nie zatrzymała się przed znakiem STOP i wjechała wprost pod jadący autobus szynowy. W wypadku uczestniczyła kierująca wraz z córkami 8 i 3 lata. Kierująca oraz jej starsza córka pomimo reanimacji poniosły śmierć na miejscu, młodsza córka została przewieziona do szpitala z ciężkimi obrażeniami ciała.

21.07.09r. ok. godź. 15.20 – na przejeździe kolejowym w m. Racewo pow. Sokółka, kierujący samochodem osobowym marki Mercedes nie zachował należytej ostrożności i wjechała wprost pod nadjeżdżający pociąg. W wyniku zdarzenia ranne zostały dwie osoby tj. kierujący oraz pasażerka pojazdu.

Wszystkie opisane wyżej wypadki wydarzyły się na przejazdach kolejowych niestrzeżonych.

Na terenie naszego województwa znajduje się aktualnie 431 przejazdów kolejowyc kat B, C i D. Przejazdy kat B – przejazdy z samoczynną sygnalizacją świetlną i półrogatkami (zamykającymi prawy pas ruchu zaporami, umożliwiającymi zjazd z przejazdu pojazdom, które znalazły się na nim w momencie rozpoczęcia zamykania ruchu), kat C - przejazdy wyposażone w sygnalizację świetlną bądź obsługiwaną przez pracownika oraz przejazdy kat D - pozbawione urządzeń ostrzegawczych, przejazdy oznaczone jedynie znakami drogowymi. Przejazdy kat A - to przejazdy strzeżone z miejsca lub odległości, wyposażone w rogatki zamykające całą szerokość jezdni i chodnik, ewentualnie wyposażone dodatkowo w sygnalizację świetlną.

Analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie naszego kraju wskazują, iż ok 97 % wypadków na przejazdach kolejowych powodują nieostrożni kierowcy.

Główną przyczyną wypadków drogowych w rejonach przejazdów kolejowych jest niestosowanie się przez kierujących do przepisów drogowych tj. przejeżdżanie w czasie nadawania sygnału do zatrzymania, przejeżdżanie przy opuszczających się rogatkach lub nie zatrzymywanie się przed znakiem STOP.

W celu ograniczenia niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowych Podlaska Policja również w tym roku będzie uczestniczyła w V już edycji kampanii społecznej  „Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj”, objętej honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji, której współorganizatorem są PKP Polskie LinieKolejowe S.A., która oprócz charakteru kontrolnego ma wymiar edukacyjno-informacyjny.

PAMIĘTAJ!!

WYKROCZENIE

MKK

Wyprzedzanie na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi

5 pkt. karnych 300 zł

Niestosowanie się do znaku B-20 –STOP

1 pkt. karny100 zł

Wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie

100 zł

Nieustąpienie miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu przez kierującego pojazdem

250 zł

Chodzenie po torowisku

50 zł

Omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd kolejowy w sytuacji, w której wymagało to wjechania na część jezdni przeznaczoną do przeciwnego kierunku ruchu

250 zł

Objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone

300 zł

 


 


Pokaż jako galerię show as galery