Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenia pieszych – białostoccy policjanci APELUJĄ!!

Data publikacji 09.04.2014

Białostoccy policjanci zwracają się do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Zawsze kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków, których uczestnicy tracą nie tylko zdrowie, ale i życie.

Wczoraj około 16.30 w Fastach na oznakowanym przejściu dla pieszych została potracona 12-letnia dziewczynka. Nastolatka przechodziła przez jezdnie w miejscu wyznaczonym, prowadząc rower po oznakowanym przejściu dla pieszych. Niestety jadący w stronę Białegostoku 42-letni białostocczanin nie ustąpił pierwszeństwa pieszej, potrącając ją. 12-latka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

Dzisiejszy poranek, również rozpoczął się zdarzeniem drogowym z udziałem pieszego. Tym razem w Supraślu. Jak wynika z pierwszych ustaleń policjantów, 10-letni chłopiec wybiegł  zza zaparkowanego pojazdu, wprost pod nadjeżdżającego forda transita. Chłopiec z obrażeniami nogi trafił do szpitala.

Od początku tego roku na ulicach naszego miasta trzy osoby zginęły w wyniku potrącenia przez samochód. Do wszystkich zdarzeń doszło na oznakowanych przejściach dla pieszych.

13 osób odniosło obrażenia po potraceniach przez pojazdy. W dziewięciu przypadkach wina leżała po stronie kierowców, którzy nie zastosowali się do przepisów prawa o ruchu drogowym, w czterech kolejnych winę ponosili sami piesi.

Pieszy jest  niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego tak samo jak kierowca, musi być skoncentrowany i dla własnego bezpieczeństwa stosować zasadę ograniczonego zaufania, tzn. zdawać sobie sprawę, że prowadzący auto może go nie zauważyć lub nie ustąpić mu pierwszeństwa na przejściu, postępując niezgodnie z prawem. Dlatego kierowcy muszą pamiętać o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na przejściach, a przede wszystkim mieć świadomość, że pieszy w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia. Bezpieczeństwo pieszych w dużej mierze jednak zależy od nich samych.

 Z doświadczeń policjantów wynika, że do wielu wypadków, w których biorą udział piesi dochodzi na przejściach  lub poboczach. Dużym ryzykiem odniesienia obrażeń nacechowane są te wszystkie sytuacje w których piesi przebiegają przez jezdnię. Wielokrotnie osoby te na skutek zdarzenia doznają ciężkich obrażeń, a w niektórych przypadkach ginął na miejscu. Nieprzestrzeganie lub lekceważenie przepisów ruchu drogowego zarówno przez pieszych, jak i kierowców, brak prawidłowych zachowań wobec obu grup – to tylko niektóre, ale najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych.

Głównym przewinieniem kierowców jest omijanie przed przejściem i nadmierna prędkość, która nie pozwala w porę na odpowiednią szybka reakcje pozwalająca na bezpieczne wyhamowanie pojazdu. A przecież jest to jedno z tych miejsc, gdzie obowiązuje zasada szczególnej ostrożności i bezwzględnego zmniejszenia prędkości. Przy złych warunkach pogodowych i zapadającym zmroku można na czas nie zauważyć osoby wchodzącej na przejście. Kierowcy muszą też pamiętać, że wielu pieszych czuje się pewnie na przejściu i nie czeka aż przejadą wszystkie samochody. Gdy na poboczu lub chodniku stoi jakaś osoba, trzeba mieć świadomość, że za chwilę może znaleźć się na jezdni.

Osoby, które chcą przejść przez ulicę powinny zawsze pamiętać, że nawet na przejściu dla pieszych istnieją zagrożenia i zawsze trzeba się upewnić czy jest się zauważalnym dla kierujących tak by w razie potrzeby zdążyli odpowiednio zareagować. Jeżeli nie ma takiej pewności, lepiej nie wchodzić na pasy. Podczas samego przechodzenia też trzeba zwracać uwagę na zachowanie kierujących. Nie wszyscy cierpliwie czekają aż pieszy zejdzie z jezdni.

źródło – KMP w Białymstoku

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony