Bezpieczna 61-ka - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna 61-ka

Data publikacji 02.02.2016

Ograniczenie zdarzeń drogowych spowodowanych nadmierną prędkością, niewłaściwym wykonywaniem manewrów na drodze, nieskorzystaniem z pasów bezpieczeństwa - to główne założenia prowadzonych przez podlaskich policjantów długoterminowych działań pod nazwą „Bezpieczna sześćdziesiątka jedynka”. Funkcjonariusze w czasie działań na całej długości drogi krajowej 61 będą prowadzić wzmożone kontrole pojazdów, zwracać uwagę na trzeźwość kierujących, popełniane wykroczenia a także udzielać pomocy uczestnikom ruchu w bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Wszystkie te przedsięwzięcia mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym na jednej z najgłówniejszych tras województwa podlaskiego.

Przez teren województwa podlaskiego mazowieckiego przebiega droga krajowa 61 łącząca centralną Polskę z jej północno-wschodnimi kresami. 127 kilometrów tej trasy przebiega przez teren województwa podlaskiego rozpoczynając swój bieg na granicy powiatu łomżyńskiego i dalej przez Łomżę, Stawiski, Grajewo, Rajgród kończąc się w Augustowie.  Z analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie województwa podlaskiego wynika, iż w 2015 roku na tej trasie zaistniało 480 zdarzeń drogowych (36 wypadków, 44 kolizji, 6 osób zginęło, 42 osoby zostały ranne). Porównując dane bieżące do ubiegłego roku należy zauważyć, że nastąpił wzrost zdarzeń drogowych o 7,1%. Biorąc pod uwagę wysoki wskaźnik zdarzeń w ruchu drogowym na tej trasie podlascy policjanci od wczoraj prowadzą na terenie trzech powiatów, przez które przebiega DK61 tj. łomżyńskiego, kolneńskiego i grajewskiego długoterminowe działania pod nazwą „Bezpieczna 61-ka” mające na celu zdecydowane przeciwdziałanie niepożądanym zjawiskom na drodze oraz poprawę bezpieczeństwa poprzez ograniczenie liczby wypadków drogowych i ich skutków . Funkcjonariusze na terenie 3 powiatów, przez które przebiega droga krajowa nr 61 zwracali szczególną uwagę na kierowców przemierzających tą niebezpieczną trasę. Zachowania kierujących i popełniane przez nich drogowe grzechy na bieżąco śledzą wideorejestratory zainstalowane w radiowozach, ręczne i laserowe mierniki prędkości a przede wszystkimi czujne oczy mundurowych. Funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim, czy kierowcy nie jadą zbyt szybko oraz czy są trzeźwi, czy osoby podróżujące samochodami mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach ochronnych oraz wymagane dokumenty i stan techniczny pojazdów. W ciągu pierwszego dnia prowadzonych działań 6 funkcjonariuszy ruchu drogowego z Komend w Łomży, Kolnie i Grajewie skontrolowali łącznie 30 kierujących pojazdami. Szczególny nacisk w czasie działań funkcjonariusze kładą na kontrole kierujących pojazdami ciężarowymi dlatego też 50% skontrolowanych pojazdów były to pojazdy ciężarowe.  Funkcjonariusze nałożyli 27 mandatów na łączną kwotę 4650 zł z czego większość stanowiły mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy.

Działania te kontynuowane będą do końca lutego br, w związku z czym kierujący mogą liczyć się ze zwiększoną liczbą patroli policyjnych na całym odcinku trasy krajowej 61.

źródło – oficer prasowy KMP w Łomży

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl