„Odblaski? Biorę w ciemno!” - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Odblaski? Biorę w ciemno!”

Data publikacji 07.12.2016

Łomżyńscy policjanci przypominają pieszym o obowiązku noszenia elementów odblaskowych podczas poruszania się po drogach poza obszarem zabudowanym. Mundurowi zachęcają do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Apelują jednocześnie do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych!.

Łomżyńscy policjanci przypominają, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pieszy bez odblasków idący poboczem lub skrajem drogi, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach drogowych, jest praktycznie niewidoczny. Kierowca nie ma wtedy szans, aby w porę go zauważyć a tym samym uniknąć wypadku. Mundurowi informują, że za brak elementów odblaskowych grozi mandat w wysokości do 100 złotych.
Funkcjonariusze zachęcają do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Podkreślają, że noszenie odblasków w miejscu widocznym dla kierowcy podnosi bezpieczeństwo pieszego na drodze także w warunkach miejskich. 
Ponadto, policjanci apelują do kierowców o rozwagę i ostrożną jazdę w pobliżu skrzyżowań i przejść dla pieszych. Podkreślają, że kierowca ma obowiązek zachować w tych miejscach szczególną ostrożność, aby nie dochodziło do wypadków drogowych z udziałem pieszych. Powinien on pamiętać o tym, że panujące obecnie warunki na drodze wymagają dostosowania do nich odpowiedniej prędkości. Kierowca musi zdawać sobie sprawę z tego, że na śliskiej jezdni samochód nie zatrzyma się w miejscu, a przy nadmiernej prędkości na reakcję w ostatnim momencie może być już za późno!
 
Pamiętajmy! Używanie odblasków w warunkach ograniczonej widoczności ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych, ponieważ pozwala kierującemu pojazdem dostrzec pieszego z dużej odległości i bezpiecznie go ominąć lub w porę się zatrzymać. Bądźmy widoczni, a nosząc odblaski promujmy modę na bezpieczeństwo. Także w mieście.

 

źródło – oficer prasowy KMP w Łomży

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Ładowanie odtwarzacza...