NIE DAJ SIĘ NABRAĆ! KOLEJNE PRÓBY OSZUSTW "NA POLICJANTA" - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ! KOLEJNE PRÓBY OSZUSTW "NA POLICJANTA"

Data publikacji 06.07.2017

Przestępcy wciąż próbują oszukać, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Tylko wczoraj białostocka Policja odnotowała 10 usiłowań oszustw „na policjanta”. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod policjantów lub członków rodziny.

Białostoccy policjanci odnotowali w ostatnim czasie kolejne próby oszustw „na policjanta”. Każdorazowo sposób działania przestępców był bardzo podobny. Oszust dzwonił na numer stacjonarny starszej osoby i podając się za funkcjonariusza Policji (Centralnego Biura Śledczego) informował, że konto bankowe rozmówcy jest zagrożone i wkrótce zostaną z niego wypłacone wszystkie pieniądze. W dalszej rozmowie „policjant” zalecał udanie się do banku, założenie nowego konta i przelanie tam swoich oszczędności. Po wykonaniu tych czynności oszust prosił o podanie mu kodów dostępu do nowo otwartego rachunku. Uzyskane przez przestępcę informacje "otwierają mu drogę" do oszczędności znajdujących się na rachunku bankowym.

Podobny mechanizm działania zastosowali wczoraj przestępcy, którzy przed południem zadzwonili do 87-letniego mieszkańca Białegostoku. Oszust w rozmowie z seniorem poinformował go, że jego konto bankowe jest zagrożone i zostaną z niego dzisiaj wypłacone wszystkie pieniądze. Następnie fałszywy policjant z Centralnego Biura Śledczego w trosce o pieniądze 87-latka polecił mu udać się do banku i wypłacić oszczędności. Na szczęście w drodze do banku senior spotkał swoją wnuczkę, która zorientowała się, że jej dziadek rozmawiał z oszustami. Dzięki czujności i rozwadze kobiety białostoczanin nie utracił oszczędności życia.

Dzięki intensywnej współpracy policjantów i dziennikarzy, którzy stale informują o próbach oszustw i mechanizmach działania przestępców oraz czujności osób bliskich, wczorajszych 10 prób zakończyło się fiaskiem. 

Nie dajmy się oszukać!

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów czy członków rodziny nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy pamiętać o podstawowych zasad:

- Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji!

- Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie reagujmy na prośby osób trzecich o wypłatę i przekazanie im pieniędzy!

- Zadzwońmy do najbliższych, poinformujmy ich o każdej tego typu sytuacji, a przede wszystkim zadzwońmy pod numer 997 lub 112!